0 Comments

Mjekja shqiptare në Gjermani bën thirrjen e fortë: Shqipëria të karantinohet totalisht

Mjekja shqiptare në Gjermani, Aurora Meta Dollenberg, ka bërë thirrje që Shqipëria të karantinohet pasi mutacioni i ri është një sfidë që sipas saj nuk mund të kalohet pa u ndjerë. Në një prononcim për Klan News, ajo u shpreh se në takimin e mjekësisë në diasporë është këshilluar që edhe Shqipëria të ndjekë modelin […]

0 Comments

Doktoresha shqiptare në Gjermani: Ja kur Gjermania po planifikon daljen nga izolimi

Doktoresha Aurora Meta-Dollenberg e cila punon në Hanover të Gjermanisë, ka thënë se nga ana statistikore shihet se ky vend po e përballon mjaftë mirë Koronaviorusin. “Shkalla e vdekshmërisë është 2.5 përqind. Mirëpo kur njerëzit po vdesin ne jemi po aq të prekur pavarësisht shifrave pasi që për ne është qind për qind në dhembshuri. […]

0 Comments

Mjekët shqiptarë letër BE-së, Dollenberg: Vaksinimi, arma e vetme për t’i dhënë fund pandemisë

Federata e Mjekeve Shqiptarë në Evropë i ka dërguar një letër presidentes se Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen dhe ambasadorit Soreca, ku kërkon që Bashkimi Evropian të sigurojë një sasi vaksinash edhe për Shqipërinë. E ftuar në Dita Jonë në A2 CNN mjekja shqiptare në Gjermani, Aurora Meta- Dollenberg thotë se kjo letër është […]

0 Comments

Vaksina anti-COVID Pfizer, mjekja: Në Gjermani do të fillojë shpërndarja nga janari 2021! Do jetë falas

Një lajm i mirë vjen nga Gjermania ku do të fillojë dhe vaksinimi i popullatës ndaj koronavirusit. Këtë e konfirmon dhe Kryetarja e Federatës së Mjekëve të Europës, Aurora Dollenberg teksa thotë se do të përdoret vaksina e prodhuar nga kompania BioNTECH, Pfizer. Ajo ishte e ftuar në emisionin Repolitix mbrmjen e sotme dhe shpjegoi hapat […]

0 Comments

Federata e Mjekëve ne Europe mban me date 13.Mars “Konferencen e VIII-te Internacionale”

Te nderuar Koleg/e, I nderuar Pacient/e shqiptare, Ne kushtet e rritjes se vdekshmerise dhe ecurive te renda sidomos tek moshat e reja me Covid-19, Federata e Mjekëve ne Europe mban me date 13.Mars “Konferencen e VIII-te Internacionale” te akredituar me 7 pike ne gjermani. Join Zoom: https://zoom.us/j/96716515089 Qellimi i Mjekeve specialiste eshte konsolidimi i te […]

0 Comments

Rezultatet dhe resumeja e takimit zyrtarë ´´Mjekesia e Diaspores 2021´´.

Rezultatet dhe resumeja e takimit zyrtarë ´´Mjekesia e Diaspores 2021´´. Detyrat dhe sfidat që na presin për ruajtjen e shëndetit të pacientit shqiptarë, na motivojnë të punojmë çdo ditë, deri në mposhtjen e pandemisë. Jemi të bindur që bashkepunimet dhe puna humane si mjekë, do të shpërblehet me një trajtim efikas dhe me vaksinim të […]

0 Comments

Takimin e Mjekësisë në Diasporë

Përshëndetje te nderuar Koleg, Ashtu sic ju kemi njoftuar me e-mailin e dates 22.01.2021 ju njoftojmë si më poshtë vijon : “Takimin e Mjekësisë në Diasporë”, neser me datë 24.02.2021, ora 10:00 – 14:00. Vendtakimi : Join Zoom Meeting https://us02web.zoom.us/j/88381587148… Meeting ID: 883 8158 7148 Passcode: 89595 www.amfe-federation.eu Stafi AMFE

0 Comments

Grupi i mjekëve, në ndihmë të shqiptarëve me koronavirus në Angli, Adrian Fandi: Janë pa dokumente, s’kanë ku shkojnë

Mjeku shqiptar në Londër, Adrian Fandi në një intervistë për ABC këtë të enjte ka dhënë detaje në lidhje me përhapjen e variantit të ri të koronavirusit. Fandi në bisedën e tij me gazetaren Juli Xhokaxhi është shprehur se varianti i ri ka prekur kryesisht grupmoshat nga 24-30 vjeç pasi ishin dhe personat të cilët […]

0 Comments

Vaksinat anti-COVID dhuratë nga Gjermania? Flet mjekja Aurora Dollenberg: Vijnë nga një organizatë joqeveritare, ne luftojmë për dozat tona. S’e kemi ende atë dashamirësi

Mjekja Aurora Dollenberg ka komentuar edhe procesin injektimit të vaksinës, duke treguar se dozat duhet të ruheshin dhe të aplikoheshin sipas rregullave të mirëpërcaktuara nga prodhuesi, ndryshe shkakton pasoja të rënda.  GJERMANI- Mjekja Aurora Dollenberg ka bërë me dije se nga vijnë vaksinat anti-COVID në Shqipëri, të cilat nisin që të injektoheshin që prej ditës së […]

0 Comments

Mjekimet COVID 19/ Mjekja Dollenberg: Janë bërë gabime trashanike, po dëmtohen dhe të rinjtë. Kujdes me këto trajtime

Mjekja nga Gjermani, Aurora Dollenberg gjatë një lidhje skype për Fax News tha se pavarësisht se jemi të fokusuar tek vaksina në këtë periudhë pandemie nuk duhet të harrojmë edhe ato të cilët janë të infektuar si të rinjtë sepse kanë nevojë për trajtimin e duhur për të mos u shkaktuar dëme në shëndet. “Ne […]

0 Comments

Algoritem per trajnimin e COVID-19

Të nderuar Mjekë shqiptarë, Së pari dëshirojmë të vlerësojmë angazhimin tuaj në trajtimin efektiv të COID-19 në parandalimin e përhapjes së pandemisë. “Federata e Mjekëve shqiptarë ne Europë” pas Konferencës ndërkombtare të datës 6.12.2020 mes mjekëve shqiptarë nga gjithë Europa, duke përfshirë ketu eksperiencat e tyre në shtete të ndryshme, po ju vëmë në dispozicion […]

0 Comments

Dr. med. Aurora Dollenberg: Përmes Gjermanisë kanë ardhur 1000 dozat e para

Voltiza Duro – Qeveria shqiptare ka bërë kërkesë për marrjen e 500 mijë dozave nga kompania farmaceutike “Pfizer” dhe përmes Gjermanisë janë transportuar deri tani 1000 doza. Kjo është deklarata e bërë nga kryetarja e Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Europë, Aurora Dollenberg, e cila në një intervistë për “Gazeta Shqiptare” tregon se Shqipëria i ka […]