“Hemorragjia” e bluzave të bardha vijon

Mbi 5 mijë mjekë dhe infermierë kanë braktisur vendin për të zgjedhur një nga vendet e BE-së përgjatë dekadës së fundit. Sipas Presidentes së Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Evropë, Aurora Dollenberg kjo tendencë po vjen gjithnjë e në rritje. “Vazhdon të mbetet një problem aktual, vetëm në dekadën e fundit, dimë që janë larguar […]

Mjekja Dollenberg: 90 % e të sëmurëve që na vijnë janë me grip stinor

Mjekja Aurora Dollenberg është shprehur se në këtë periudhë po dominojnë virozat stinore. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, theksoi se 90% e njerëzve që shkojnë në spital janë me grip, ose të prekur nga virozat stinore. Më tej ajo nënvizoi se sa më të ulëta të jenë temperaturat aq më […]

Befason Dollenberg: Në Gjermani preferojnë të rrinë në shtëpi se të punojnë si mjekë

Aurora Meta Dollenberg deklaroi se në Gjermani aktualisht ka një krizë sa i takon personelit shëndetësor. Mjekja befasoi kur tha në “Goodmorning Albanians” se atje preferojnë të qëndrojnë në shtëpi para se të punojnë si mjekë. “Unë vetë jam punëdhënëse dhe jam në kërkim të infermierëve sepse nuk ka më, ndërkohë që spitalet janë ato […]

3.500 bluza të bardha në 10 vite! Pse ikin mjekët në Gjermani dhe a sulmohen atje, flet Aurora Dollenberg

3.500 bluza të bardha braktisën Shqipërinë për Gjermaninë në 10 vite, arsyet dhe shkaqet, si mund të parandalohet fenomeni, flet Aurora Dollenberg, përfaqësuese e Federatës së Mjekëve shqiptarë të Europës në një intervistë për “Liberale.al” Mjekë dhe infermierë që ikin çdo vit drejt Gjermanisë, apo edhe drejt vendeve të tjera të BE-së, edhe pse janë […]

Omicron pushton Evropën/ Dollenberg: Më pak infektues, vaksina mbetet shpëtim (VIDEO)

Varianti Omicron i koronavirusit ka pushtuar në masë të madhe Evropën, në mesinetë cilës edhe Shqipëria numëron në këtë fillimvit shifra tejet të larta infektimi. Mjekja nga Gjermania, Aurora Meta Dollenberg, tha për emisionin e sotëm në “MCN live” se variantet e reja kanë shënuar rritje infektimi në Evropë dhe këtu nuk ngel pas Shqipëria, […]

The Federation of Albanian Doctors Europe in support of giz Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit is happy to announce that the medical training „Diaspora Acts: First Aid & Reanimation“ was a great success.

The Federation of Albanian Doctors Europe in support of giz Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit is happy to announce that the medical training „Diaspora Acts: First Aid & Reanimation“ was a great success. We want to say thank you to the speakers: 1-Prof. Dr. Xheladin Draçini, Dean Faculty of Medicine 2-Dr. Skender Brataj, Director oft he National […]