0 Comments

Rezultatet dhe resumeja e takimit zyrtarë ´´Mjekesia e Diaspores 2021´´.

Rezultatet dhe resumeja e takimit zyrtarë ´´Mjekesia e Diaspores 2021´´. Detyrat dhe sfidat që na presin për ruajtjen e shëndetit të pacientit shqiptarë, na motivojnë të punojmë çdo ditë, deri në mposhtjen e pandemisë. Jemi të bindur që bashkepunimet dhe puna humane si mjekë, do të shpërblehet me një trajtim efikas dhe me vaksinim të […]

0 Comments

Takimin e Mjekësisë në Diasporë

Përshëndetje te nderuar Koleg, Ashtu sic ju kemi njoftuar me e-mailin e dates 22.01.2021 ju njoftojmë si më poshtë vijon : “Takimin e Mjekësisë në Diasporë”, neser me datë 24.02.2021, ora 10:00 – 14:00. Vendtakimi : Join Zoom Meeting https://us02web.zoom.us/j/88381587148… Meeting ID: 883 8158 7148 Passcode: 89595 www.amfe-federation.eu Stafi AMFE

0 Comments

Grupi i mjekëve, në ndihmë të shqiptarëve me koronavirus në Angli, Adrian Fandi: Janë pa dokumente, s’kanë ku shkojnë

Mjeku shqiptar në Londër, Adrian Fandi në një intervistë për ABC këtë të enjte ka dhënë detaje në lidhje me përhapjen e variantit të ri të koronavirusit. Fandi në bisedën e tij me gazetaren Juli Xhokaxhi është shprehur se varianti i ri ka prekur kryesisht grupmoshat nga 24-30 vjeç pasi ishin dhe personat të cilët […]

0 Comments

Vaksinat anti-COVID dhuratë nga Gjermania? Flet mjekja Aurora Dollenberg: Vijnë nga një organizatë joqeveritare, ne luftojmë për dozat tona. S’e kemi ende atë dashamirësi

Mjekja Aurora Dollenberg ka komentuar edhe procesin injektimit të vaksinës, duke treguar se dozat duhet të ruheshin dhe të aplikoheshin sipas rregullave të mirëpërcaktuara nga prodhuesi, ndryshe shkakton pasoja të rënda.  GJERMANI- Mjekja Aurora Dollenberg ka bërë me dije se nga vijnë vaksinat anti-COVID në Shqipëri, të cilat nisin që të injektoheshin që prej ditës së […]

0 Comments

Mjekimet COVID 19/ Mjekja Dollenberg: Janë bërë gabime trashanike, po dëmtohen dhe të rinjtë. Kujdes me këto trajtime

Mjekja nga Gjermani, Aurora Dollenberg gjatë një lidhje skype për Fax News tha se pavarësisht se jemi të fokusuar tek vaksina në këtë periudhë pandemie nuk duhet të harrojmë edhe ato të cilët janë të infektuar si të rinjtë sepse kanë nevojë për trajtimin e duhur për të mos u shkaktuar dëme në shëndet. “Ne […]

0 Comments

Algoritem per trajnimin e COVID-19

Të nderuar Mjekë shqiptarë, Së pari dëshirojmë të vlerësojmë angazhimin tuaj në trajtimin efektiv të COID-19 në parandalimin e përhapjes së pandemisë. “Federata e Mjekëve shqiptarë ne Europë” pas Konferencës ndërkombtare të datës 6.12.2020 mes mjekëve shqiptarë nga gjithë Europa, duke përfshirë ketu eksperiencat e tyre në shtete të ndryshme, po ju vëmë në dispozicion […]

0 Comments

Dr. Arjan Mullahi, kirurgu ortoped qe ka arritur operacione “Mrekulli”

Po e nisim kete vit te Ri 2021 me nje Falenderim per Dr. Arjan Mullahi, kirurgun ortoped qe ka arritur operacione “Mrekulli” duke i kane dhuruar jete shume shqiptareve. Dr. Arjan Mullahi eshte Personalitet akademik dhe simbol i humanizmit per gjithe mjeket shqiptare ne diaspor! Stafi AMFE e. V. Albanian Medical Federation for Europe

0 Comments

Londër/ Mjeku Adrian Fandi: Mos përdorni dr. Google, kujdes me antibiotikët

Europa është në një situatë të re ku pjesa më e madhe e shteteve janë në valën e dytë të pandemisë. Situata është dinamike ndërkohë që shifrat shënojnë rritje në shumë shtete. Mjeku shqiptar në Londër, Adrian Fandi ka publikuar në mënyrë të thjeshtëzuar për njerëzit protokollin që zbatohet ndaj COVID në Britaninë e Madhe. […]

0 Comments

FME: Mjekët shqiptarë në botë po unifikohen nën një ombrellë

Federata Mjekësore Evropiane (FME) ka mbajtur takimin e parë virtual pas zgjedhjes së kryesisë së re, për të prezantuar planet dhe projektet për vitin e ardhshëm. FME është një organizatë e regjistruar zyrtarisht në Gjermani, sipas legjislacionit evropian dhe ka fushë veprimi në Evropë.Ajo ka për bazë aktivitetin mjekësor në vendet e Bashkimit Evropian dhe […]