0 Comments

Gezuar te gjitheve diten Nderkombetare te Mjekut!

Te nderuar Koleg, Gezuar te gjitheve diten Nderkombetare te Mjekut! Sot me ora 18:00-20:00 p.m jeni te mikepritur ne takimin me GIZ- Kosove-Shqiperi, ku Mjeke te pergjithshem dhe Mjeke specialist mund te angazhohen profesionalisht ne atdheun tone, per nje periudhe prej 3 Javesh deri 6 Muaj me pagesa ditore (Honorar) te nivelit gjerman. Federata Mjekesore […]

0 Comments

Mjekja shqiptare në Gjermani bën thirrjen e fortë: Shqipëria të karantinohet totalisht

Mjekja shqiptare në Gjermani, Aurora Meta Dollenberg, ka bërë thirrje që Shqipëria të karantinohet pasi mutacioni i ri është një sfidë që sipas saj nuk mund të kalohet pa u ndjerë. Në një prononcim për Klan News, ajo u shpreh se në takimin e mjekësisë në diasporë është këshilluar që edhe Shqipëria të ndjekë modelin […]

0 Comments

Doktoresha shqiptare në Gjermani: Ja kur Gjermania po planifikon daljen nga izolimi

Doktoresha Aurora Meta-Dollenberg e cila punon në Hanover të Gjermanisë, ka thënë se nga ana statistikore shihet se ky vend po e përballon mjaftë mirë Koronaviorusin. “Shkalla e vdekshmërisë është 2.5 përqind. Mirëpo kur njerëzit po vdesin ne jemi po aq të prekur pavarësisht shifrave pasi që për ne është qind për qind në dhembshuri. […]

0 Comments

Mjekët shqiptarë letër BE-së, Dollenberg: Vaksinimi, arma e vetme për t’i dhënë fund pandemisë

Federata e Mjekeve Shqiptarë në Evropë i ka dërguar një letër presidentes se Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen dhe ambasadorit Soreca, ku kërkon që Bashkimi Evropian të sigurojë një sasi vaksinash edhe për Shqipërinë. E ftuar në Dita Jonë në A2 CNN mjekja shqiptare në Gjermani, Aurora Meta- Dollenberg thotë se kjo letër është […]

0 Comments

Vaksina anti-COVID Pfizer, mjekja: Në Gjermani do të fillojë shpërndarja nga janari 2021! Do jetë falas

Një lajm i mirë vjen nga Gjermania ku do të fillojë dhe vaksinimi i popullatës ndaj koronavirusit. Këtë e konfirmon dhe Kryetarja e Federatës së Mjekëve të Europës, Aurora Dollenberg teksa thotë se do të përdoret vaksina e prodhuar nga kompania BioNTECH, Pfizer. Ajo ishte e ftuar në emisionin Repolitix mbrmjen e sotme dhe shpjegoi hapat […]

0 Comments

Përfundoi me sukses Konferenca e 8-të Ndërkombëtare multidisciplinare

“ Update i COVID-19/ Mutacionet ”, e organizuar nga Federata e Mjekëve shqiptarë në Europë. Kjo konferencë adresoi çështjet kryesore aktuale mbi trajtimin dhe ecurinë e COVID-19. Ekspertë ndërkombëtarë ndanë eksperiencat e punës në vendet e tyre dhe modelet pozitive të provuara tashmë në përballjen e valës së tretë pandemike. Falenderime gjthë Mjekëve të shumtë […]

0 Comments

Pezullimi i Astrazeneca-s në Gjermani, Dollenberg: Pasojat janë katastrofike

Gjermania ka pezulluar përdorimin e vaksinës AstraZeneca deri të martën e ardhshme, pas rasteve që kanë zhvilluar trombozë dhe mpiksje gjaku. E ftuar në “Dita jonë”, mjekja Aurora Meta Dollenberg tha se në 1.6 milionë të vaksinuar, vetëm 7 raste kanë pësuar mpiksje gjaku. Sipas saj, kjo masë është e përkohshme për të cilën është […]

0 Comments

Federata e Mjekëve ne Europe mban me date 13.Mars “Konferencen e VIII-te Internacionale”

Te nderuar Koleg/e, I nderuar Pacient/e shqiptare, Ne kushtet e rritjes se vdekshmerise dhe ecurive te renda sidomos tek moshat e reja me Covid-19, Federata e Mjekëve ne Europe mban me date 13.Mars “Konferencen e VIII-te Internacionale” te akredituar me 7 pike ne gjermani. Join Zoom: https://zoom.us/j/96716515089 Qellimi i Mjekeve specialiste eshte konsolidimi i te […]

0 Comments

Rezultatet dhe resumeja e takimit zyrtarë ´´Mjekesia e Diaspores 2021´´.

Rezultatet dhe resumeja e takimit zyrtarë ´´Mjekesia e Diaspores 2021´´. Detyrat dhe sfidat që na presin për ruajtjen e shëndetit të pacientit shqiptarë, na motivojnë të punojmë çdo ditë, deri në mposhtjen e pandemisë. Jemi të bindur që bashkepunimet dhe puna humane si mjekë, do të shpërblehet me një trajtim efikas dhe me vaksinim të […]

0 Comments

Takimin e Mjekësisë në Diasporë

Përshëndetje te nderuar Koleg, Ashtu sic ju kemi njoftuar me e-mailin e dates 22.01.2021 ju njoftojmë si më poshtë vijon : “Takimin e Mjekësisë në Diasporë”, neser me datë 24.02.2021, ora 10:00 – 14:00. Vendtakimi : Join Zoom Meeting https://us02web.zoom.us/j/88381587148… Meeting ID: 883 8158 7148 Passcode: 89595 www.amfe-federation.eu Stafi AMFE

0 Comments

Grupi i mjekëve, në ndihmë të shqiptarëve me koronavirus në Angli, Adrian Fandi: Janë pa dokumente, s’kanë ku shkojnë

Mjeku shqiptar në Londër, Adrian Fandi në një intervistë për ABC këtë të enjte ka dhënë detaje në lidhje me përhapjen e variantit të ri të koronavirusit. Fandi në bisedën e tij me gazetaren Juli Xhokaxhi është shprehur se varianti i ri ka prekur kryesisht grupmoshat nga 24-30 vjeç pasi ishin dhe personat të cilët […]

0 Comments

Vaksinat anti-COVID dhuratë nga Gjermania? Flet mjekja Aurora Dollenberg: Vijnë nga një organizatë joqeveritare, ne luftojmë për dozat tona. S’e kemi ende atë dashamirësi

Mjekja Aurora Dollenberg ka komentuar edhe procesin injektimit të vaksinës, duke treguar se dozat duhet të ruheshin dhe të aplikoheshin sipas rregullave të mirëpërcaktuara nga prodhuesi, ndryshe shkakton pasoja të rënda.  GJERMANI- Mjekja Aurora Dollenberg ka bërë me dije se nga vijnë vaksinat anti-COVID në Shqipëri, të cilat nisin që të injektoheshin që prej ditës së […]